2. C v knihovně Kosmonosy

Začátkem září se všichni žáci 2. C na pravidelném setkání v knihovně Kosmonosy ocitli v době Karla IV. Stihli jsme si povědět s paní knihovnicí několik zajímavostí o jeho životě i době. Všichni proto víme, jak vypadá Karlův rodokmen, kolik měl manželek, jaké významné stavby dal postavit a třeba i to, že se původně jmenoval Václav a byl vězněn.

Pro lepší představu a dokreslení doby jsme si poslechli dobovou hudbu, řekli si, jak to vypadalo na ulicích, kde se žilo, co se jedlo a oblékalo. Zkusili jsme si přečíst gotická písma švabach, bastardu nebo kurent, poznali jsme některá dobová slova (škorně, prévét, pachole…). Během vyprávění vznikla i koláž, do které jsme nalepili nejdůležitější body našeho povídání.

Nezapomněli jsme ani na výpůjčku knížek. Na závěr si tedy žáci odnesli nejen něco na čtení, ale také koláž, která jim bude připomínat náš společný výlet do 14. století. Děkujeme za návštěvu a budeme se těšit na příště.

Mgr. Pavla Šímová

knihovna