Koniklecová louka u Debře pokosena

Děkujeme žákům ZŠ Kosmonosy, kteří se stali patrony koniklecové louky u Debře, za aktivní zapojení do záchrany silně ohroženého koniklece lučního, který na této stráni každé jaro v mnoha desítkách kusů vykvétá.  Původně bohatá populace konikleců lučních, která každé jaro zdobila stráně nad Jizerou od Bakova do Benátek se dramaticky zmenšila. Na Mladoboleslavsku je nyní již jenom 5 lokalit, kde se koniklec vyskytuje. Jeho ohrožení spočívá v zarůstání stepních lokalit a lesních lemů. Mimo jiné je rozšířen pouze ve střední Evropě.

Žáci společně s naším členem a zároveň pedagogem ZŠ Kosmonosy louku pokosili, pohrabali pokosenou hmotu a odstranili ze stráně náletové dřeviny. Věříme, že žáci, kteří budou v příštím roce sledovat výskyt tohoto silně ohroženého druhu, si do budoucna odnesou pocit zodpovědnosti za přírodu a její křehké bohatství.

You may also like...