PŘÁTELÉ ZELENÉHO ÚDOLÍŠkolní rok 2016/2017
Školní rok 2015/2016
Školní rok 2014/2015

Školní rok 2013/2014
VLTAVA – 26. – 30. května 2014 na raftech. Plavili bychom se z Vyššího Brodu do Zlaté Koruny. Spíme ve vlastních stanech, stravujeme se z vlastních zdrojů, jídlo je možno koupit v obchodech v kempech. Počet účastníků je omezen. Přihlášen bude ten, kdo odevzdá závaznou přihlášku se zálohou 500Kč do 30. ledna 2014. Akce klade nároky na samostatnost a kamarádství. Orientační cena je 1200Kč bez stravy. Bližší informace a přihlášky rádi poskytnou Zdeněk Turek a Milan Petráš.
Program:                                                                                                       
5. Odjezd z Mladé Boleslavi do Vyššího Brodu, ubytování v kempu, půjčení  výstroje a raftů, rozdělení do posádek, rozježdění.
Úterý 27.5. Přejezd do Rožmberku, ubytování v kempu, prohlídka města, hradu (podle času).
Středa 28. 5. Přejezd do Českého Krumlova – Nové Spolí, ubytování v kempu.
Čtvrtek 29. 5. Prohlídka Českého Krumlova, zámku, zámecké zahrady, průjezd večerním městem.
Pátek 30. 5. Přejezd do Zlaté Koruny, vrácení zapůjčeného materiálu, odjezd vlakem do MB.

Školní rok 2012/2013
Zpráva o EXPEDICI YETTICE 2012
Ve dnech 30. 11. až 2.12. se uskutečnila EXPEDICE YETTICE 2012. Akce byla pořádána SRPŠ při ZŠ Kosmonosy, které ji také finančně dotovalo. Expedice se zúčastnilo 24 „výzkumníků“. Byli mezi nimi žáci základní školy, většinou ze 6. tříd, bývalí žáci školy i rodiče. Akci zajišťovali 3 pedagogové z naší školy. Díky ubytování na chatě LKP Jičín, která leží v 1. zóně ochrany KRNAPu, jsme mohli obdivovat krásnou a relativně nepoškozenou přírodu Obřího Dolu.Starší účastníci za krásného jasného počasí vystoupili na nejvyšší horu Čech. Expedice byla doplněna sportovním a kulturním programem s mikulášskou nadílkou. Akce přinesla účastníkům nezapomenutelné zážitky a vyjádřili přání, aby akce byla na jaře zopakována.

Školní rok 2011/2012
Přátelé zeleného údolí,
protože účastníci ekovíkendu nepřišli na 2 vyučovací hodiny do školy, zakázal pan ředitel Šilhán výjezdové akce. Tím se ruší všechny akce mimo školu a přecházím na aktivity literární, hudební, výtvarné apod.Týden od 23. do 27.4 je věnován DNU ZEMĚ. Učíme a konáme ve znamení ochrany a poznávání našeho životního prostředí. Bude – li nám počasí přát, pak by se ve čtvrtek 26. 4. od 17 hodin uskutečnilo ZPÍVÁNÍ V PARKU. Vezměte si něco pod sedínku, dobrou náladu a naladě hlasivky a přijďte si zkusit, jak se nese zpěv homo sapiensa sapiensa v zámeckém parku. Těší se na vás šéfdirigent Z. Turek  
Malá Skála a sjezd Jizery do Dolánek
Tato akce se uskuteční 2.víkend v červnu. Je opakováním loňské zdařilé akce, kdy jsme putovali v okolí Malé Skály, navštívili jsme Panteon, vlezli jsme do tajné jeskyně v Drábovně a nakonec jsme si půjčili lodičky a rafty, abychom krásným poklidným údolím dopluli na zastávku ČD v Dolánkách. Akce se mohou zúčastnit děti s rodiči od 3.třídy, od 6.třídy děti samostatně. Spíme ve stanech, je možno spát také v bungalovech. Na jídlo jsme chodili do místních vybraných restaurací. Bližší informace se objeví kolem 20. května zase na našich stránkách.Tak se mějte krásně jarně, milujte se a mějte se rádi. Mladí buďte hodní, ať nemáte zaracha a můžete jezdit s námi. Všechny vás zdraví Turek Z.
Další akce Přátel zeleného údolí
14.až 17.5. jedou naši malí ekologové na ekologickou terénní exkurzi opět do Pece p. Sněžkou, ale tentokrát již do civilizovanější chaty Smetánky(natáčely se zde Sněženky a machři). Náplní exkurze je malé putování v okolí Pece po hlavně přírodních památkách. Podíváme se i do Infocentra KRNAPu. Podařilo se nám sehnat ubytování+plná penze za 300Kč/osoba a den, celkem vybíráme 1300Kč. Máme ještě několik míst volných, pokud by někdo měl zájem, ozvěte se nejpozději do 19.dubna.

Přátelé zeleného údolí,
myslím, že nelitovali ti, kteří se zúčastnili 23.-25. dubna EKOVÍKENDU do Pece p. Sněžkou. Výprava na charismatickou YETTICI, která je ukázkou bydlení horalů v 19. století, všechny překvapila a většinu chytla za srdce. V tvrdých podmínkách bez proudu a teplé vody všichni táhli za jeden konec pomyslného provazu a podle toho také vypadal program a zábava. Byl jsem rád, že dospěláci i děti šli do činností a her, které si pro ně paní učitelka Radová a já připravili. Katka R. dokonce s nasazením i vlastního zdraví. Podařilo se počasí, což umožnilo uskutečnit výstup na Sněžku, postavit pod vedením Stáni Bílé tobogán a prohlédnout si Pec p.Snežkou. Děti i dospěláci se mohli pokochat krásnými scenériemi nejpřísněji chráněného území KRNAPu, protože chata je v 1. zóně ochrany v Obřím dole. Je obklopena Sněžkou, Luční horou, Čertovou horou a Růžovou horou s výhledem na Krakonošovu a Čertovu zahrádku. Krásná byla i noční obloha s miliony hvězd, které zde u nás nikdy nebudou vidět. Chtěl bych pochválit děti za jejich samostatnost a ochotu snášet nepohodlí, za práci pro zdar této premiérové akce. Děkuji Martinovi Vaňkovi za vaření v bojových podmínkách a Láďovi Škrabovi za technickou pomoc, hlavně s topením. Děkuji Lucce Pickové za pomoc se vším a Katce Radové za zajištění jízdenek a obětavost pro zdar akce. Doporučuji prohlédnout foto z této akce, které nám laskavě věnoval Dan Vlach. Nejlépe vypovídají o atmosféře a náladě na této akci. Závěrem chci poděkovat za finanční podporu našemu SRPŠ, díky které celý víkend nepřekročil částku 400Kč na osobu.

Malá Skála – 9.-11.9.2011

Školní rok 2010/2011
Přátelé zeleného údolí, žab a stromů zvlášť…
Opět se vám hlásím z víru událostí a akcí, které se v poslední době udály.
Předně jsme se letos poprvé zapojili jako škola do přenášení žab. ČSOP Klenice Mladá Boleslav rozhodl, že letos se postaví bariéry také na Bradleci. Nejsou dlouhé, ale pro děti je projekt ŽÁBY velmi zajímavý a poučný. Také se na přenášení nadšeně hlásily celé třídy, bohužel některé měli smůlu a žáby neměli. K 5.dubnu jsme přenesli téměř 130 žab. Bezvadné bylo, že starší žáci byli instruktory mladších žáků, o víkendech prováděli monitoring dobrovolníci, na žabky se byla podívat i jedna třída mateřské školy. S potěšením mohu oznámit, že do budoucna se v této ekologické aktivitě bude pokračovat a celý projekt si vezmeme pod patronaci. ŽABKY TĚŠTE SE!
Sázení stromů – 2.4. 2011
Další akcí bylo SÁZENÍ STROMŮ. Opět překvapení. Byl jsem překvapen, kolik dětí, některé i s rodiči, bylo ochotno v sobotu ráno vstát a jít sázet stromy. Pracovní morálka vysoká, nadšení úžasné, zručnost nevídaná. Škoda, že Magistrát tyto vzácné devizy nevyužil. Stromy se sázely 2. dubna a 5. už jsem zaznamenal 1 ukradený strom. Ať nenechavci ruka upadne!
Vltava – 13. – 17.6. 2011

Do konce dubna je termín pro zaplacení VLTAVY 2011. Zájem o akci je velký, počet míst omezený, tak neváhejte. Pro starší vodáky UPOZORNĚNÍ ! ZAČÁTEK  VLTAVY  JE  v PONDĚLÍ  13. ČERVNA  a  NÁVRAT  v PÁTEK  17.  ČERVNA.
V květnu vyzkoušíme stany, přespíme jednu noc v Altamiře.
Na závěr školního roku připravuji víkendovku na Malou Skálu. Prošli bychom se místními skalami a v neděli bychom si půjčili rafty a sjeli bychom na Zrcadlovou Kozu do Dolánek a odtud vlakem do Boleslavi.

Prachovské skály
Po prvním neplánovaném výletě do Klokočských skal je tu druhý výlet, tentokrát do PRACHOVSKÝCH SKAL.
Pojedeme 27.10 ráno, návrat bude k večeru. Podrobnosti dostanou zájemci na lístečku a budou také na našich webových stránkách. Výlet je pro mladší žáky fyzicky nenáročný. Uvítáme i rodiče.
Těším se na Vás. Hoře zdar! Zdeněk Turek

Školní rok 2009/2010
Spaní v jeskyni – 21.-23.5.2010
Zlatý hřeb letošního roku spaní v jeskyni  se uskutečnil 21.-23. května na Drábovně u Malé Skály.
1. den
Po náročném olympijském dni se 6 dobrovolníků (5 mužů a 1 žena) sešlo na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi. Batohy byly opravdu těžké, protože se muselo všechno nést s sebou. Během cesty déšť, ale sv. Petr nás přece jen miloval, protože ani v pátek, ani v další dny jsme nezmokli. Cesta byla také zpříjemněna výlukou z Turnova až do Malé Skály. Ze zastávky Malá Skála nás čekala strastiplná cesta s velkým převýšením a v členitém terénu. Ten nejlépe vyhovoval nejmladšímu účastníku výpravy – prvňáčkovi Ondrovi. Ač si nesl svůj batoh, skákal po kamenech a skalkách jako kamzík. Po hodině putování mezi skalami jsme našli strom připomínajícího soba a zde končila normální cesta. Dál jsme šli údolím a hledali vchod do jeskyně. Byl skryt rafinovaněji než v jeskyni na Stříbrném jezeře. První dojem byl nad očekávání dobrý. Jeskyně měla předsíň, menší místnost a malým průlezem se prolezlo do největší místnosti, s krásnou kopulí, vešlo by se do ní asi 10 lidí a dospělý se v ní mohl postavit. Na dně byl jemný písek. Není na žádné mapě a zasvěcení jí říkají KOSTEL. Až ráno jsme zjistili malou vadu. Protože pískovce byly nasáklé vodou, bylo v ní docela chladno. Vedle jeskyně byl poměrně velký převis, kde jsme rozdělali malý nezpozorovatelný oheň. Potraviny jsme si rozdělili a uskladnili v okolí jeskyně. Každý si vybral místo na spaní. Večer byly nějaké přeháňky, ale ty už nám nevadily. Po malém táboráku a za zpěvu lesních ptáčků jsme šli brzo spát, protože nás v sobotu čekal celodenní výlet.
2. den
Někteří vstávali brzy, v půl šesté. Vítal nás opět zpěv ptáků a občas i sluníčko deroucí se z mraků po přeháňce. Vařila se snídaně, chystaly se svačiny a poměrně brzo jsme vyrazili na cestu. Vzali jsme si jen nejnutnější věci, ostatní jsme schovali v jeskyni. U studně jsme doplnili vodu a vyrazili ke Steinerovům. To jsou starousedlíci na Záborčí a příbuzní generála Lišky, který bojoval na západní frontě a jehož památník měli mladíci nalézt. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili hledat pro změnu orchideje – vstavače. Našli jsme krásné místečko s právě rozkvétajícími chráněnými rostlinkami – NÁDHERA. Další cesta vedla na zříceninu hradu Frydštejn. Na tento cíl cesty se těšil hlavně malý prvňák Ondra – velký geolog a mineralog. V blízkosti hradu se nacházejí acháty a jiné polodrahokamy. Ondra si do batohu na tento výlet přibalil i kapesní atlas nerostů a hornin. Maminka Ondry jeho nadšení pro sběr kamenů příliš nesdílela, a tak Ondra sbíral do svých kapes, které byly za chvíli plné. Hrad jsme si prohlídli od sklepa až po vrchol věže a podívali jsme se i do „komnaty“ čarodějnic z pohádky O létajícím ševci. Z Frydštejna jsme pokračovali po hřebeni na PANTEON – bizarní skalní výtvory, na jejichž vrcholu je hrádek VRANOV. Z Panteonu jsme sestoupili do Malé Skály a byl čas oběda. Chlapci dali přednost pizze, dospěláci klasické kuchyni ve vyhlášené hospůdce „U Boučků“. Po obědě opět strmý výstup ke Steinerovům, kde se s námi rozloučila pí. Bílá s Ondrou, kteří jeli domů. My zbylí jsme pokračovali do jeskyně. Uvařili jsme večeři z konzervy, kterou jsme vylepšili topinkami na ohýnku.K našemu velkému nadšení nám nikdo z jeskyně nic neukradl. Prostě území bez lidí. Někteří si po táboráčku ustlali pod převisem a zase usínali za zpěvu ptáků a vůně ohýnku. Opět nám počasí přálo.
3. den
Ráno opět sprchlo a vstáváme brzo. Štěpán si vyznačoval cestu z údolí na cestu tak, že připomínal datla. Uvařila se snídaně, sbalili jsme si věci a zahladili stopy po našem pobytu tak, aby vůbec nebylo patrné, že tu někdo byl. Odnesli jsme všechny odpadky, zahladili ohniště, urovnali písek kolem jeskyně. Zpátky se šlo lehčeji, zásoby byly snědeny, voda se nemusela brát s sebou. Na Malé Skále zjišťujeme, že autobus nám jede za 3 hodiny. Prohlédli jsme si M. S., chvíli jsme obdivovali vodáky na jizerském jezu, chvíli motorkáře a jejich motorky, kteří měli sraz na ostrově. Během čekání na autobus jsme zachránili 8 slepýšů, kteří spadli z vysoké kamenné zdi na chodník a neměli jinou cestu než přes frekventovanou silnici. Cesta už probíhala normálně, v Turnově jsme přesedli na vlak a do MB dojeli včas a v pořádku. Výlet hodnotíme dobře, nikomu se nic nestalo, účastníci prokázali tábornickou dovednost, psychickou a fyzickou odolnost a co se mi zvláště líbilo – ekologické cítění, smysl pro čisté prostředí. Ti co nejeli, mají čeho litovat. Akce se zúčastnili Ondra a Stanislava Bílí, Míra Fabián, Štěpán Pažout a Petr Morc ze 7. třídy a Zdeněk Turek, vedoucí akce.
Chtěl bych velmi poděkovat SRPŠ za podporu nejen této akce. S takovou pomocí je radost vymýšlet, plánovat a realizovat i netradiční a náročné akce.

Naše druhá akce – 20.-21.11. 2009
V pátek 20. listopadu v 19 hodin jsme vyrazili na Velkou noční hru. Bylo nás 26 z toho 4 dospělí. Odvahu projevily hlavně děti z 3. a 4. třídy. Postupným hledáním a luštěním zpráv se dostaly do Altamiry, Lorety a podzemí zámku. Na každém místě měly získat co nejvíce informací, které potom uplatnily při závěrečném hledání pokladu. V Altamiře děti vyslechly nejen poutavé vyprávění, ale prokázaly i znalosti, které neměli ani někteří dospělí. Přispělo k tomu i to, že některé děti do Altamiry chodily nebo ještě chodí.
Z Altamiry je další zpráva nasměrovala k Loretě. Dozvěděly se, že věž u Lorety se naklání k západu. Ve 20 hodin dorazila podle dohody paní Doubková s paní Šulcovou. Speciálně pro nás rozsvítily v celé Loretě, což bylo velmi působivé. Nasvícená Loreta se nám zdála krásnější než ve dne. Výklad paní Doubkové byl fundovaný, přiměřený věku dětí a poutavý. Snažila se dětem ukázat téměř všechnu krásu Lorety. Opět jsem byl překvapen, kolik toho děti znaly, protože výklad byl interaktivní. Přijatelnou a přesvědčivou formou byla zdůrazněna ochrana památek a amorálnost jejich ničení či dokonce krádeží.
Další velký zážitek čekal účastníky hry v muzeu. Museli se tam přesunout oslepeni vedeni pouze dvojicí starších spolužáků. Prokázali pěkný příklad spolupráce a vzájemné pomoci.
V muzeu na zámku na nás už čekal p. RNDr. Petříček, osoba na dějiny a základy zámku asi nejpovolanější. Nejprve jsme viděli některé starší či mladší exponáty expozice 20. století. Leckteré přišly dětem k smíchu. Potom přišla prohlídka sklepení zámku. Neodradilo nás ani bláto ani plíseň. Chtěli jsme vidět tajnou zámeckou chodbu. Ve sklepě bylo jako v krasové jeskyni – chladno a vlhko. V poslední místnosti sklepení na nás čekala slibovaná tajná chodba, do které se děti skutečně opravdu podívaly. Málokdo ale ví, že ze stropu sklepení místnosti rostou krápníky. Bomba!
Prohlídku zámku jsme končili ve 22 hodin a to jsme se vůbec nedostali ke kostelu. Čekal nás ještě přeci poklad. Zodpověděním otázek děti dostávaly indicie k nalezení pokladu. Pokud byla vidět mihotavá světélka po 22 hodině kolem zámku, tak to byly naše děti hledající poklad. Poklady (byly dva, protože byly 2 skupiny) byly nakonec úspěšně nalezeny a zatímco děti hledaly poklad, dvě maminky už vařily čaj a připravovaly překvapení – topinky. Ty po hře, pane, chutnaly! Někteří se na ně dívaly nedůvěřivě, protože to jedli poprvé, ale nakonec baštili všichni. A sdělovaly se dojmy. Po večeři se zalehlo do spacáků a stále se sdělovaly dojmy. Do půlnoci však nedospělí účastníci hry už spali.
Ráno si děti rodiče v určenou dobu vyzvedli, uklidili jsme a šťastně zakončili tuto povedenou akci, která překonala i očekávání organizátora. Dokonce se našel i ztracený mobil v zámeckém parku a nepoškozený.
Byl jsem mile překvapen, jak se z původní jednoduché stopované vyklubala krátká, zajímavá, poznávací hra.
Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se do hry zapojili, ať již jako hráči nebo jako průvodci, kteří připravili pro děti poutavé výklady. Jmenoval bych p. Cvrčka, pí. Doubkovou, pí. Šulcovou, p. RNDr. Petříčka.
Chválím i rodiče malých účastníků hry, kteří děti nejen dobře připravili (pí. Toušová upekla i bábovku), ale i včas si pro mě v sobotu ráno přišli. To je potom radost něco pořádat.

Jeskyně Postojná – Amerika
Zdravím všechny přátelé ZELENÉHO ÚDOLÍ a letos jeskyní. Máme za sebou první akci a kriticky musím říci, že úspěšnou. Bylo nás deset a jeskyně POSTOJNÁ řečená Amerika se velmi líbila. Bylo to dobrodružné a zajímavé. Mně osobně se nejvíce líbil prvňáček Ondra Bílý, který nejenže 15kilometrovou trasu ušel bez nejmenšího zaváhání, ale „prošmejdil „ kdejaký kout jeskyně. Po Americe nás čekalo překvapení. Štěpán nás zavedl úzkým chodníčkem ve skalách do Indiánské jeskyně.  Do ní se vstupovalo úzkým a nízkým třímetrovým tunelem. Jeskyně byla malá, ale byly v ní reliéfy masek vytesaných do kamene.I já jsem tedy objevoval, i když jsem se tam dostal taktak. Závěrem děkuji paní Bílé za fotodokumentaci. Zdeněk Turek.