Žáci pomáhají zvyšovat biodiverzitu Mladoboleslavska. Starají se o koniklecovou louku

Ještě než se uzavřely školy a pandemie koronaviru omezila takřka veškerý život, stihli žáci ZŠ Kosmonosy posekat koniklecovou louku u Debře. O koniklecovou louku se svědomitě stará náš člen a pedagog Zdeněk Turek, který se vypravil se svými svěřenci i tentokrát na pomoc ohroženému konikleci lučnímu.

„Koniklece jsou v dobré kondici a mohly by dobře přezimovat. Držte se a vydržte, i vir je smrtelný,“ vzkázal Zdeněk Turek. Pomohly mu dvě desítky dětí, které se nebojí vzít do rukou hrábě a nůžky a udělat něco pro přírodu.

ČSOP Klenice se po dohodě s majitelem louky stará o lokalitu již od roku 2013. Stráň zarůstala nejen trávou, ale také keři a stromy. Počty konikleců se zdvojnásobily a na louce se objevují i méně běžné druhy lučních rostlin.

Koniklec luční je krásná vytrvalá rostlina s fialovým květem, která dorůstá až do výšky 15 centimetrů. Roste se slunných, suchých stráních a loukách, které se podobají stepním stanovištím. Kvete od března do května.

Koniklec je chráněn jako silně ohrožený druh v červeném seznamu i v naší legislativě.

 

You may also like...